Festival Týden mozku nabídne přednášky i pokusy

Desítky populárních přednášek, trénink paměti, virtuální prohlídku či filmy nabízí letošní festival Týden mozku, který odstartuje 15. března. Poprvé za svou historii se kvůli stávající situaci uskuteční kompletně online. Tradičně oblíbené a hojně navštěvované přednášky i doprovodný program tak budou dostupné ještě většímu publiku se zájmem o novinky ve výzkumu mozku a neurovědách, přístup je zdarma. Všechny informace jsou dostupné na www.tydenmozku.cz.

Hlavním pilířem festivalu budou tradičně popularizační přednášky od předních českých odborníků v oboru teoretických i klinických neurověd, které proběhnou ve všední dny. Celkem jich bude třináct. Přednášet budou například neuroložka Soňa Nevšímalová, která představí pokroky ve spánkové medicíně, psychiatr Cyril Höschl s příspěvkem Neurobiologie deprese nebo neurokouč a vědec z Fyziologického ústavu Akademie věd Aleš Stuchlík, který představí „Vesmír v naší hlavě“. Všechny přednášky se budou vysílat na Facebooku festivalu a YouTube Akademie věd ČR.

Ani v online prostředí nepřijdou diváci o možnost klást vědcům dotazy k danému tématu. Na každou přednášku plynule naváže diskuse, během které přednášející otázky zodpoví. Diskusemi v průběhu celého týdne provedou moderátorky České televize Barbora Černošková a Lucie Křížková. Festival virtuálně zahájí před první přednáškou v 16:00 předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

„I přes nepříznivou kovidovou pandemii pokračuje výzkum mozku a jeho onemocnění dál mílovými kroky. V přednáškách Týdne mozku vás budou naši přední odborníci informovat o tom, co nového se událo u nás a ve světě ve výzkumu mozku a jeho onemocnění,“ zve na letošní ročník zakladatel festivalu u nás profesor Josef Syka. „Mnozí z nich připojí i aktuální informaci o tom, jak covid-19 ohrožuje činnost našeho mozku a jaké jsou dlouhodobé následky pandemie na naši nervovou a duševní činnost,“ dodává.

Procvičování paměti nebo promítání filmů

Ve spolupráci s mnoha organizacemi bude součástí festivalu také bohatý doprovodný program. Přednášky, jako například o Alzheimerově chorobě nebo o chemii psychedelických látek, doplní téměř dvacítka interaktivních příspěvků. Mezi nimi praktické workshopy na trénování paměti nebo efektivní metody učení a také pokusy k procvičení mozku pro menší děti od asi 6 let ve spolupráci se spolkem Debrujáři v sobotu dopoledne.

Díky virtuální prohlídce brněnského CEITECu lidé mohou nahlédnout do špičkově vybavené laboratoře a pod pokličku výzkumu mezinárodních vědců a vědkyň. Součástí festivalu jsou také filmy, dokument „Mozek. Evoluce“ dokonce ve spolupráci s festivalem populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) v premiéře.

Na programu jsou také diskuse nebo semináře. Na jednom si lidé mohou cvičit rozšiřování slovní zásoby díky povídkám, které začínají na stejné písmenko, další napoví, co se děje, když je mozek offline.