CZ.NIC zve na konferenci Internet a Technologie

Ohlédnutí za dvěma významnými výročími (25 let české národní domény .CZ a 20 let sdružení CZ.NIC) společně s přehledem dění v klíčových projektech sdružení CZ.NIC přinese tradiční konference Internet a Technologie (18). Tu pořádá správce české národní domény 15. a 16. listopadu v Praze.

Program konference se tentokrát odehraje na dvou místech. Klasická přednášková část se uskuteční 15. listopadu v hotelu Grandior. Druhý den přijde řada na volné pásmo workshopů a seminářů, kterých se zájemci budou moci zúčastnit ve výukovém centru Akademie CZ.NIC. Na oba dva dny je třeba se přihlásit, a to do pátku 9. listopadu. Vstupné na první konferenční den činí 200 korun, workshopy nejsou zpoplatněny.

Konferenci otevře přednáška výkonného ředitele sdružení CZ.NIC Ondřeje Filipa, který připomene dvě významná letošní výročí – 25 let domény .CZ a 20 let působení správce české domény nejvyšší úrovně, sdružení CZ.NIC. Na ni potom navážou zástupci registrátorů – společnosti Internet CZ, WEDOS a ZONER Software, kteří vzpomenou na uplynulé roky s doménou .CZ a se sdružením CZ.NIC. V dalším bloku se představí členové technického oddělení sdružení, kteří se budou věnovat doménovému registru a registračnímu systému FRED, upgradu DNS anycastu nebo přechodu webových aplikací CZ.NIC na Python 3. První odpolední blok bude patřit zástupcům Laboratoří CZ.NIC. Jejich prezentace budou věnovány především projektům spojených se systémem DNS. Na závěr dne vystoupí členové Turris týmu nebo bezpečnostních oddělení CZ.NIC-CSIRT a CSIRT.CZ, přičemž chybět nebudou ani novinky z oblasti veřejné správy a světa elektronické identifikace.

Druhý den konference bude patřit především workshopům. V prostorech výukového centra Akademie CZ.NIC dostane na úvod slovo dokumentaristika, konkrétně představení open source nástroje Sphinx, jenž je v CZ.NIC používán k publikování dokumentace. Druhým příspěvkem bude workshop věnovaný démonu BIRD, světově nejvyužívanějšímu routovacímu serveru. Odpolední bloky budou mít jednoho společného jmenovatele – projekt Turris. Zástupci vývojového týmu postupně představí novinky ve webovém rozhraní Foris, online systému pro překlad Weblate, dále se podělí o informace o fungování nového systému pro sběr dat a zároveň představí, jak si jeho jednotlivé části nasadit nejen na routeru, ale i na serveru. Jako poslední potom dostanou slovo Captive portály.

Více informací na www.nic.cz/it18/