Astrofyzik Jiří Grygar ve filmu

Za účasti hlavní hvězdy snímku Grygar se odehrála pražská premiéra dokumentárního filmu o fenoménu české popularizace vědy. Premiéru dokumentu o slavném astronomovi a popularizátorovi vědy Jiřím Grygarovi uvedl sám hlavní protagonista.

Astronom Jiří Grygar se proslavil hlavně jako popularizátor vědy a to mimo jiné díky legendárnímu pořadu Československé televize Okna vesmíru dokořán. Nejen na něj bude vzpomínat v životopisném snímku, který o něm několik let natáčeli studenti Slezské univerzity v Opavě. Ti jej provázeli na jeho přednáškách o astronomii po celé republice, vyrazili s ním na tradiční letní cyklistickou expedici Ebicykl, ale nakonec také do Argentiny na observatoř Pierra Augera pro výzkum kosmického záření, na jejímž projektu se tento známý astrofyzik podílí. Autoři dokumentu se ale věnovali i životnímu příběhu Jiřího Grygara, který pochází z rodiny českých Slezanů, jenž prožila odsun z pohraničí po nacistické okupaci Československa a také mu položili otázku nejtěžší – jak může vědec jako on věřit v Boha?

„Natáčení s Jiřím Grygarem bylo vlastně neskutečně jednoduché. Vycházel nám ve všem vstříc, nebál se odpovídat na každou otázku a vždy se snažil pro studenty najít prostor ve svém nabitém programu. Pro studenty, jako důležité spolutvůrce dokumentu, byly nakonec nejzajímavější dvě témata – jeho schopnost jednoduše vysvětlovat složité otázky vědy a pak jeho vztah ke Slezsku a Opavě, ke kterým jeho rodina od nepaměti patřila,“ říká vedoucí oboru Multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě Martin Petrásek.

Pro Slezskou univerzitu v Opavě jde o první celovečerní film, který vyprodukovala v rámci svého oboru Multimediální techniky. Pražská premiéra snímku GRYGAR se uskutečnila v sobotu 17. 3. v kině Atlas a film přestavil sám Jiří Grygar. Od dubna snímek vstoupí do kino distribuce. Zavítá však nejen do kin, ale také do planetárií, hvězdáren a škol.

Režii snímku měl na starost pedagog Slezské univerzity Martin Petrásek, autorem scénáře je pak novinář Leoš Kyša.

  • Název filmu: GRYGAR
  • Námět a scénář: Leoš Kyša
  • Režie: Martin Petrásek
  • Producent: Slezská univerzita v Opavě
  • Distribuce: Vojtěch Filčev
  • Typ snímku: Biografický dokument o českém astrofyzikovi Jiřím Grygarovi
  • Rok výroby: 2018
  • www.grygar-film.cz
  • Stopáž: 84 min.