Vývoj projektu Chytrá karanténa, který si klade za cíl efektivně řídit pandemii koronaviru v České republice a minimalizovat dopady na běžný život občanů a tuzemskou ekonomiku, podporuje od letošního dubna i sdružení CZ.NIC. Správce české národní domény poskytl kapacity svých programátorů podílejících se jinak například na vývoji systémů potřebných pro provoz domény .CZ nebo elektronické identity mojeID. Pod projektem Chytrá karanténa se skrývá celá řada vzájemně propojených systémů jako jsou eRouška, Tečka, čTečka, Očkovací portál občana nebo rezervační očkovací systém. Úkolem zaměstnanců sdružení CZ.NIC je především pomoci s rozvojem backendové části výše zmíněného balíku služeb, který od května loňského roku provozuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky.
„Možnost podílet se na tak důležitém a jedinečném projektu, jakým byla Chytrá karanténa, pro nás bylo povinností. V situaci, která ještě nedávno panovala, byla jakákoliv pomoc neodmítnutelná a nás velice těší, že jsme dostali důvěru a mohli přiložit ruku k dílu,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Pro naše sdružení není takováto spolupráce se státem nic nového. Například v rámci společných aktivit s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost provozujeme již řadu let Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ nebo zajišťujeme provoz mezinárodní brány eIDAS napomáhající důvěryhodné elektronické identifikaci a elektronickým transakcím na vnitřním evropském trhu.“
„Pomoc sdružení CZ.NIC přišla, jak se říká, v pravou chvíli. Vážíme si nejen rychlosti, s jakou zástupci této významné organizace reagovali na naši žádost o spolupráci, ale oceňujeme také zkušenosti, které nám zaměstnanci CZ.NIC při vývoji a správě projektu Chytrá karanténa poskytli. Spolupráce státu se sdružením CZ.NIC není nijak výjimečná, a tak doufám, že na společné aktivity navážeme v budoucnu dalšími úspěšnými realizacemi,“ sdělil Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci.
Programátoři ze sdružení CZ.NIC byli přizváni k rozvoji jednoho z hlavních backendových systémů Chytré karantény, takzvaného CFA (Covid Form App), který zajišťuje výměnu epidemiologických dat mezi systémy všech zapojených organizací státu, samosprávy, soukromého sektoru, ale i jednotlivců.
„Díky zkušenostem s vývojem rozsáhlých systémů mohli naši vývojáři pomoct se zvýšením efektivity a dlouhodobé udržitelnosti, a to díky implementaci vyzkoušených postupů v softwarovém vývoji a profesionalizací softwarového vývoje. Došlo tak k nastavení standardů týkajících se statických kontrol kódu a automatických testů spouštěných pravidelně přes Continuous Integration. Dále se kolegové podíleli na vylepšení nasazování nových verzí systému, kde zužitkovali svoje zkušenosti s dockerizací aplikací,“ doplnil technický ředitel sdružení CZ.NIC Zdeněk Brůna.