Seznam.cz slavnostně otevřel své druhé datové centrum

Společnost Seznam.cz vybudovala již druhé datové centrum nesoucí název Nagoja. Jedná se tak o další krok na cestě k tomu, stát se zcela nezávislým subjektem na externích dodavatelích. Nová budova zabírá plochu přibližně 1 200 metrů čtverečních a na projektu spolupracovala česká internetová jednička v roli investora s hlavním projektantem, společností Systeming.cz, a generálním dodavatelem, firmou Altron.

„Společnost Seznam.cz je náš dlouhodobý partner, se kterým jsme v roce 2013 postavili datacentrum Kokura, a nyní završujeme další úspěšný projekt, na němž jsme pracovali poslední rok. Nagoja je technologicky vyspělé řešení plné moderních technologií, které jsme vyvinuli v našem vývojovém centru. Tyto technologie umožní efektivní provoz po ekonomické i ekologické stránce a zajistí pro datové centrum možnost budoucího rozvoje,“ říká ředitel technologické divize Altron a.s. Pavel Kvasnička.

Stavba se nachází mimo hlavní město v blízkosti exitu 27 dálnice D10 (směr z Prahy) v Průmyslové ulici v Benátkách nad Jizerou. Poklepání na základní kámen stavby proběhlo 22. února 2022 a za více než rok, konkrétně 9. března 2023, byl v datacentru spuštěn zkušební provoz.

Investice do datacentra a přilehlého pozemku činí zhruba 300 miliónů korun a v porovnání s výstavbou prvního datacentra Kokura se náklady na jednotku instalovaného výkonu pro IT podařilo snížit na polovinu. Díky velké rozloze pozemku, na kterém datacentrum stojí, je na něm v případě potřeby v budoucnu možné postavit další stavbu nebo fotovoltaickou elektrárnu.

Nagoja zcela nahradí současnou instalaci serverů v datovém centru Nagano pronajatém od společnosti O2 od roku 2006. Stěhování začíná již v polovině března tohoto roku a je naplánované do května téhož roku, to vše za plného provozu. V roce 2023 tak Seznam.cz disponuje dvěma vlastními datacentry (Kokura a Nagoja) s cílovým výkonem 2×3 MW a jedním pronajatým (Ósaka – datové centrum Stodůlky od O2).

Název Nagoja vznikl interně s cílem udržet zkratku NG a pokračovat v tradici pojmenovávat datacentra po japonských městech. Tradici založila v roce 2015 svým názvem Kokura. Název byl zvolen s ohledem na již využívané Nagano, a také protože v sobě skrývá příběh štěstí.