CZ.NIC uzavřelo spolupráci s brazilským partnerem, která zvýší kvalitu DNS provozu

Na začátku března odstartovala spolupráce mezi sdružením CZ.NIC, správcem české národní domény, a brazilským národním registrem NIC.br. Uzavřená dohoda umožní reciproční provozování DNS serverů, které zvýší bezpečnost DNS provozu a zrychlí zpracování DNS dotazů na obou stranách oceánu. Pro sdružení CZ.NIC znamená tento projekt rozšíření počtu zahraničních lokalit, odkud je odbavován DNS provoz .CZ domény, a také další krok v upgradu vlastní DNS infrastruktury. Organizace NIC.br spravuje téměř čtyři miliony domén s koncovkou .BR a je tak jedním z největších doménových registrů na světě.

„Spolupráce s brazilskými kolegy pro nás znamená kvalitativní rozšíření našeho působení v Jižní Americe, kde již provozujeme DNS servery v Chile. Tento projekt ušetří oběma stranám nejen čas, ale především náklady na logistiku a následně i na provoz obou infrastruktur. Zprovozněním uzlu v Brazílii pokračujeme v upgradu naší DNS infrastruktury a přidáváme tím další, již devátou, lokalitu, v níž provozujeme náš DNS anycast,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

„Rozšíření naší anycast sítě ve spolupráci s CZ.NIC je ukázkou toho, že původní duch Internetu stále žije. Přestože těchto cílů bychom mohli dosáhnout sjednáním smluvních služeb v dané lokalitě, není nic lepšího než partnerství s místní důvěryhodnou organizací se shodnými zájmy. Tyto nové uzly připojené do NIX.CZ v Praze zlepší uživatelské zkušenosti s doménou .BR v Evropě a servery CZ.NIC v IX.BR São Paulu umožní přístup k největšímu internetovému přípojovacímu bodu v Jižní Americe,“ sdělil Frederico Neves, technický ředitel NIC.br.

Spolupráce mezi CZ.NIC a NIC.br je důležitá i z pohledu internetových sítí. Zapojením DNS serverů NIC.br v České republice pomocí tří 10 Gbps portů do neutrálního propojovacího uzlu NIX.CZ dojde ke zlepšení DNS odezev pro .BR domény nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Zapojení DNS serverů CZ.NIC do druhého největšího peeringového uzlu na světě, jímž je brazilský IX.br, bude mít stejný efekt pro doménu .CZ v Jižní Americe. CZ.NIC nasadí v brazilském São Paulu svůj standardní pětiserverový 10 Gbps DNS stack, který je od roku 2017 umisťován do všech zahraničních lokalit.

Z pohledu sdružení CZ.NIC se nejedná o první uzavřený projekt se zeměmi z Latinské Ameriky. Národní doménové organizace Argentiny a Kostariky využívají pro správu domén .CR a .AR český registrační systém FRED.