2500. elektronový mikroskop z Brna

Brněnský výrobce TESCAN dokončil elektronový mikroskop s výrobním číslem 2500. Přístroj poputuje na univerzitu v Manchesteru, kde bude sloužit ve výuce přírodních věd. TESCAN ročně v Brně vyrobí téměř 300 mikroskopů.

Z celkových 2500 mikroskopů jich v Česku zůstalo jen něco přes 5 %. “Jsme jednoznačně exportní firma, držíme se na špičce mezi předními světovými výrobci. Vždy ale rádi vidíme, že některý z mikroskopů míří k tuzemskému zákazníkovi. V České republice máme aktuálně přes 100 mikroskopů, což je rozhodně nadpoloviční tržní podíl. Toto číslo navíc dlouhodobě roste, zejména v segmentu průmyslových uživatelů,” dodal Robert Komanec, výrobní ředitel firmy TESCAN BRNO.

“Produkce našich mikroskopů se každoročně zvyšuje, a to jak v počtu prodaných kusů, tak i v jejich průměrné ceně. Je to důkazem toho, že se globální ekonomice daří a elektronový mikroskop je tak pro řadu komerčních firem i vědeckých pracovišť stále atraktivnějším a dostupnějším nástrojem,” uvedl Robert Komanec.

TESCAN MIRA3

Jak vyplývá ze servisních dat, které má TESCAN k dispozici, většina z 2500 prodaných přístrojů je stále v provozu. “Elektronový mikroskop lze servisovat prakticky do nekonečna, důvodem, proč dochází k jejich výměně je spíše to, že morálně zastarají. Dnešní typy, jako je například právě výroční TESCAN MIRA3 pro Manchester, se s prvními verzemi nedají vůbec srovnat. Změnily se jak jejich parametry, tak zejména komfort ovládání, které výrazně usnadnil moderní software,” uvedl Robert Komanec.

Výroba jednoho mikroskopu obvykle trvá několik měsíců. Nejprve se sestaví základna, která přístroj izoluje od jakýchkoliv otřesů, které by rušily ostrost jeho zobrazení. Na základnu se umístí komora pro vzorek, která je vyrobena z jednoho kusu ušlechtilé oceli a musí uvnitř udržet vakuum, ve kterém snímání probíhá. Na komoru se následně pomocí přírub osadí elektronový tubus a další komponenty jako například detektory nebo iontové trysky sloužící k obrábění vzorků. Celý mikroskop je doslova prošpikován speciální elektronikou a řízen velmi výkonným počítačem. Každý mikroskop je originál, který je sestaven na míru konkrétnímu zákazníkovi a požadovanému typu aplikace.