Kniha CYBERSECURITY od českých odborníků zdarma

Jubilejním 20. titulem Edice CZ.NIC je kniha „CyberSecurity“. Více než pětisetstránková kniha je primárně věnována problematice kybernetické bezpečnosti, a to především jejím základním principům, které by měl respektovat každý, kdo využívá informační a komunikační technologie.

Publikace je volně ke stažení na adrese knihy.nic.cz, v tištěné formě ji pak zájemci mohou pořídit u většiny knihkupců.

 

Jan Kolouch (odborník na problematiku aplikace práva v kyberprostoru působící mimo jiné ve sdružení CESNET a na vysokých školách v České republice), Andrea Kropáčová (vedoucí CESNET-CERTS, prvního bezpečnostního týmu, který byl v ČR uznán světovými kyberbezpečnostními strukturami), Pavel Bašta a Martin Kunc (oba ze sdružení CZ.NIC, jenž mimo jiné vede Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ) se v knize věnují také dílčím výkladům některých právních norem souvisejících s problematikou kybernetické bezpečnosti. Vedle teoretické a právní části je součástí knihy i praktická část. Tu mohou využít zejména počítačoví odborníci, kteří se chtějí v této oblasti vzdělat. Z knihy je také možné načerpat informace o činnosti bezpečnostních týmů typu CERT/CSIRT v kyberprostoru a jejich možnostech a limitech.

„Kniha CyberSecurity je v pořadí již druhým titulem v naší edici, za nímž stojí odborník na internetové právo Jan Kolouch. Ten touto knihou navazuje na publikaci CyberCrime, jíž jsme vydali před dvěma lety. Věřím, že aktuální titul bude užitečný jak pro běžné uživatele, kteří budou potřebovat radu, návod nebo doporučení při řešení každodenních bezpečnostních problémů, tak i pro odborníky hledající inspiraci pro své další vzdělávání,“ uvedl Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ.NIC. „S ohledem na poměrně rychlý vývoji v oblasti kybernetické bezpečnosti budou autoři knihy a odborníci z týmu CSIRT.CZ provozovat a udržovat specializovaný web kyberbezpecnost.csirt.cz. Zde budou publikovány doplňkové texty ke knize a obecně novinky ze světa kyberbezpečnosti.“

Slavnostní křest knihy spojený s autogramiádou autorů knihy se uskuteční 31. ledna v rámci Semináře o bezpečnosti sítí a služeb.