CZ.NIC přechází na nový systém zabezpečení domény .cz

Správce české národní domény, sdružení CZ.NIC, zahajuje proces výměny klíče sloužícího k zabezpečení domény .CZ technologií DNSSEC. Nový klíč typu ECDSA je založený na technologii eliptických křivek a sdružení CZ.NIC jej již téměř dva roky používá pro zabezpečení své hlavní internetové domény nic.cz.

V současnosti používá stejný typ klíče k zabezpečení také téměř polovina domén s českou národní koncovkou, včetně významných institucí z komerční i státní sféry.

„Nový typ algoritmu DNSSEC klíčů použitý pro doménu .CZ přináší vyšší úroveň zabezpečení a zároveň snižuje její atraktivitu pro útočníky využívající DNS systém pro DDoS útoky. Celosvětově se nové algoritmy založené na eliptických křivkách prosazují stále častěji,“ vysvětlil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Funkčnost si můžou uživatelé vyzkoušet již dnes zadáním webové adresy www.nic.cz do svého prohlížeče. Pokud se vám hlavní web sdružení CZ.NIC nezobrazí, obraťte se na správce svého internetového připojení.“

Bližší informace o zavádění nové technologie včetně plánovaného harmonogramu a možnosti, jak zjistit, zda uživatelovo připojení umožní využití nového typu algoritmu, je k dispozici v článku na blogu sdružení CZ.NIC – blog.nic.cz.