Chrome 68 označuje stránky jako Nezabezpečené

Populární prohlížeč Chrome od své nejnovější verze 68 označuje veškerou komunikaci na http protokolu jako nezabezpečenou. Informace je uvedena v adresním řádku u domény. Jediným řešením pro majitele stránek je nasazení SSL certifikátu a komunikaci zabezpečit.

Prohlížeč Chrome 68 se postupně aktualizuje u všech uživatelů od 24. července, kdy byla nová veze vydána. Pro uživatele jedna z největších novinek se týká bezpečnosti. Označování Not secure, v české verzi Chrome Nezabezpečeno, bude uvedeno u všech webových stránek, které nezajistí zabezpečený přenos na HTTPS protokolu. Majitelům stránek tak mohou vnikat vrásky na čele, jak situaci vyřešit.

TLS/SSL certifikáty

Zabezpečenou komunikaci vyřeší TLS/SSL certifikáty, pomocí kterých je zajištěna HTTPS komunikace. Mají tři základní vlastnosti.

  • Šifrování
    • Data mezi prohlížečem a serverem jsou zašifrována.
  • Integrita dat
    • Data nemohou být po cestě díky šifrování změněna.
  • Autentifikace
    • Potvrzení komunikace s protistranou, kterou očekáváme.

SSL certifikát Let’s Encrypt

SSL certifikát Let’s Encrypt je zdarma, platnost má 3 měsíce, je automatizovaný a musí jej nabízet poskytovatel webhostingu. Některé hostingy si za využití certifikátu účtují poplatek.

Komerční SSL certifikát

Komerční certifikáty lze získat za pár stokorun na rok nebo dva roky. Nejlevnější placenou alternativou je SSL certifikát Comodo PositiveSSL, který lze získat na 2 roky za 349 Kč (175 Kč ročně). Zabezpečí webové stránky, zajistí potřebnou HTTPS komunikaci a zajistí důvěryhodnost v prohlížeči Chrome. 

O společnosti Web security s.r.o.

Společnost Web security s.r.o. se zaměřuje na internetovou bezpečnost. Je známá projektem SSLmentor, který nabízí SSL certifikáty pro zabezpečení internetové komunikace od světových certifikačních autorit. Cílem projektu je zajistit zákazníkům získání SSL certifikátu, poskytovat kvalitní a automatizované služby a to vše za velmi výhodné ceny, které může zákazníkům nabídnout díky přímému partnerství s certifikačními autoritami. Kompletní přehled SSL certifikátů značek jako Comodo, Certum, Symantec, Thawte, RapidSSL nebo Geotrust naleznete na stránkách projektu SSLmentor.