Podnikání v segmentu IT se v ČR daří. Podle aktuálních dat Dun & Bradstreet je v ČR aktuálně registrováno 12 510 společností a 44 836 OSVČ, které podnikají v IT. Populace firem i podnikatelů z IT se rozrůstá rychleji než podnikatelská základna jako celek.
„Firmy i podnikatelé v oboru IT v ČR přibývají výrazně rychleji než podnikatelské subjekty působící v jiných oborech činnosti. Podnikatelská základna IT firem se za posledních pět let rozrostla o 16 %, zatímco celkový počet firem v ČR se navýšil o 12 %. Podstatně rychleji přibývají OSVČ – zatímco celkový počet fyzických osob – podnikatelů za posledních pět let narostl o necelá dvě procenta, IT podnikatelů přibylo 16 %,“ zhodnotila vývoj analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Počet společností s ručením omezeným a akciových společností, které podnikají v oblasti informačních technologií, v posledních pěti lety roste. Ke konci roku 2022 jich v ČR bylo registrováno 12 510. „Ačkoliv loni vzniklo 730 nových firem, které podnikají v IT, což je druhý nejnižší počet za posledních pět let, podnikatelská základna IT firem se rozrůstá rychleji než podnikatelská základna v ČR jako celek. V IT na jednu zaniklou firmu vznikají čtyři nové, zatímco ve zbytku populace firem to jsou jen dvě nové na jednu zaniklou,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. „To znamená, že v IT, ve srovnání se všemi firmami v ČR, zaniká výrazně méně firem. U firem, které podnikají v IT, také evidujeme méně negativních událostí,“ uvedla dále analytička Dun & Bradstreet. Podle databází Dun & Bradstreet dlouhodobě patří mezi segmenty podnikání, ve kterých vzniká nejvíce firem. „V posledních pěti letech se firmy s hlavním předmětem podnikání v oblasti IT vždy umístily mezi desítkou nejčastějších oborů činnosti evidovaných v daném roce,“ dodala Petra Štěpánová.