Knižní řada správce české domény, Edice CZ.NIC, se rozšíří o druhou publikaci Martina Malého, která nese název Porty, bajty, osmibity. Nadšenci do vlastního hardwaru a softwaru se mohou na příkladu tří podrobně popsaných konstrukcí naučit základní principy fungování osmibitových počítačů, jejich praktické navržení a konečné zapojení. Kniha se však nevyhýbá ani pokročilejším tématům. Elektronická verze publikace je volně ke stažení na adrese https://knihy.nic.cz, v tištěné formě ji lze pořídit u většiny knihkupců.
Již krátce po vydání knihy Hradla, volty, jednočipy, která vyšla v rámci Edice CZ.NIC před dvěma lety, bylo jasné, že vznikne její volné pokračování, které se posune od základů číslicové techniky ke konstrukci složitějších obvodů, tedy stavbě vlastního kusu hardwaru.
„V dnešní době si samozřejmě můžete koupit Arduino a začít programovat v „céčku“ nebo jiném vyšším jazyce. Pokud se však nechcete ochudit o úplné základy – nastavování jednotlivých bitů registrů a psaní kódu v assembleru, tak je to právě tato kniha, která vám může přiblížit svět osmdesátých let – svět osmibitových mikrokontrolerů a počítačů.“ píše v předmluvě knihy Petr Bílek, manažer hardwarového vývoje sdružení CZ.NIC.
Čtenáři se při čtení knihy mají možnost vrátit v čase a při sestavování vlastního počítače použít legendární osmibitové procesory Intel 8085, MOS 65C02 a Motorola 6809. Na bezmála čtyři sta stranách se dozví nejen, jak je zapojit a naprogramovat ve strojovém kódu, ale také získají povědomí i o složitějších úkonech a modernějších tricích, jako jsou malé barevné displeje, generování zvuku, zapojování periferií nebo různé způsoby rozšiřování paměti. Zároveň je kniha doplněna online průvodcem, ve kterém jsou k dispozici dokumentace případových studií, ukázky programového vybavení a dodatkový materiál.
O AUTOROVI:
Martin Malý (známý též pod přezdívkou Arthur Dent či Adent), je český programátor, bloger, publicista a komentátor. Texty Martina Malého najdete na stránkách serverů Digiweb, Zdroják nebo iHNed.cz Od roku 2015 popularizuje Martin Malý Internet věcí a DIY elektroniku, přednáší o těchto oborech a školí zájemce o platformu Arduino. Za svou popularizační činnost byl Martin Malý v roce 2016 nominován v anketě Křišťálová Lupa, v kategorii One (wo)man show. Elektronika je jeho koníčkem už od dětství; nejraději má staré osmibitové počítače z osmdesátých let 20. století. Ve spolupráci se správcem české národní domény přednáší v Akademii CZ.NIC kurz „Arduino pro učitele“.