Unikátní prototypovací modul PG BOARD pro IOT

Společnost M2MC uvedla na trh unikátní prototypovací modul PG BOARD. Toto zařízení, které je první svého druhu na světě, umožňuje komukoli nejen testovat možnosti nejnovější sítě pro internet věcí NB-IoT, ale navíc díky vestavěným čidlům a GPS i vytvářet plně funkční prototypy koncových zařízení. Zařízení vyvinuté na PG BOARDu pak funguje ve všech sítích NB-IoT na celém světě. Dnes sítě NB-IoT pokrývají více než 2 miliardy potenciálních uživatelů.

Hlavním přínosem PG BOARDu je možnost důkladného odladění individuálně vytvářených firmwarů. Aby bylo možné využít potenciál NB-IoT sítí skutečně naplno, je při výrobě zařízení (IoT čidel) důležité odladit jejich firmware tak, aby celek spotřeboval minimum energie. S prototypovacím modulem dokážou vývojáři nasimulovat minimální odběr pro každé čidlo a tato zařízení pak ve finální podobě mohou fungovat i několik let bez nutnosti výměny baterie, což je hlavní smysl low-power sítí a zařízení. Vývoj zařízení se tak zkracuje na dny místo dříve běžných měsíců. Použit je mikrokontroler největšího evropského výrobce chipů – STMicroelectronics, etalon pro podniková a průmyslová řešení. Výhodou je tak obrovská komunita vývojářů a dostupného software.

Modul PG BOARD obsahuje pět čidel, která jsou na desce modulu osazena již z výroby. Lze jej proto využít jako koncové řešení jak pro drobné zákazníky, tak pro developery – v menších sériích se totiž výrobcům čidel nevyplatí konfigurovat a vyrábět speciální moduly, protože by byly neúměrně drahé. PG BOARD kit se skládá z těchto komponent:

  • komunikační modul Quectel BC66
  • mikro kontrolér STM32 (STM32L452)
  • GPS čip a senzory: akcelerometr, teploměr, vlhkoměr, světelný senzor a Hallova sonda (magnet)
  • sériové rozhraní pro vlastní externí čidla
  • napájení a akumulátor
  • anténa optimalizovaná pro B20
  • volitelný kryt
  • 10programovací modul RESTLINK (externí)

Součástí řešení PG BOARD je roční předplatné účtu na platformě miotiq.com s datovým tarifem 200 kB měsíčně včetně napojení do NB-IoT sítě provozované Vodafonem.

„Modul jsme nazvali Prototyping NB-IoT board (PG), protože umožňuje vývojářům rychle a efektivně programovat firmware pro IoT zařízení s a současně vytvářet prototypy nových čidel pro low-power sítě. Zároveň s účtem na platformě miotiq.com tak mají zákazníci k dispozici kompletní a nejbezpečnější dostupné řešení. Věřím, že je u nás mnoho šikovných vývojářů, kteří možnost vytvořit světově použitelný produkt využijí,“ řekl Karel Krčmář, zakladatel M2MC.

Společnost M2MC je integračním partnerem Vodafonu pro NB-IoT síť. Zákazníci si u ní mohou objednat od jednotek až po tisíce SIM karet, k nimž M2MC zajistí vhodný datový tarif na platformě pro zabezpečení a správu komunikace zařízení miotiq.com, propojení se sítí NB-IoT a zprovozní přenos dat od čidla k IoT aplikaci zákazníka. Díky prototypovacímu modulu PG BOARD mohou zákazníci M2MC vyvíjet vlastní aplikace či hardware a nabídnout je velmi rychle koncovým uživatelům.

Základní cena PG BOARD modulu včetně ročního předplatného komunikace činí 2 490 Kč, varianta s GPS čipem stojí 2 790 Kč. Další informace lze najít na webu www.m2mc.cz/pgboard.