Po úspěchu routeru Turris Omnia, se kterým se sdružení CZ.NIC, správci české národní domény, podařilo vybrat více než 1 200 000 USD, vstupuje tým CZ.NIC do další crowdfundingové kampaně. Na serveru Indiegogo se bude tentokrát o podporu ucházet modulární síťové zařízení Turris MOX. Novinka může sloužit nejen jako router, ale také jako AP (access point) rozšiřující dosah stávajícího routeru, pětiportový switch, NAS či media konvertor. Díky modulární konstrukci si funkční výbavu budou moci uživatelé zvolit sami. Základní modul bude možné v rámci kampaně pořídit již za 29 USD. Cílem kampaně na serveru Indiegogo je získat 250 000 USD.
Konfigurace na přání
Turris MOX je síťové řešení, které se skládá z několika modulů, z nichž každý nabízí jiný prvek výbavy. Základní kámen celé stavebnice je CPU deska osazená dvoujádrovým procesorem Marvell Armada 3720 (ARMv8) s taktem 1,2 GHz a 512 MB DDR3 pamětí, gigabitovým ethernetovým portem, USB 3.0 konektorem a Wi-Fi standardu 802.11ac s technologií 2×2 MIMO. Snadno se tak sama může proměnit v dostupný, ale výkonný a bezpečný router, nebo sloužit jako přístupový bod AP. Díky přítomnosti 34pinového GPIO může také plnit i funkci při řízení automatického zavlažování či osvětlení.
I MOX A (Basic Module) je opatřen 64pinovým konektorem, který zajišťuje modularitu celého řešení a umožňuje řetězení rozšiřujících modulů. MOX D (SFP Module) umožní připojení k Internetu pomocí optického vlákna a zajištění skutečně maximálních přenosových rychlostí. Rozšíření MOX B (Extension Module) umožní doplnění sekundární Wi-Fi karty pro vyšší dosah i přenosové rychlosti. Díky integrovanému slotu pro karty SIM může s vhodnou miniPCIe kartou sloužit i jako LTE modem. Dokonce může být i rozhraním pro rychlé SSD úložiště. Posledním upgradem je MOX C (Ethernet Module), který přináší další čtyři gigabitové LAN porty.
Svoboda ve volbě software
Turris MOX může sloužit i jako kompaktní server. Díky slotu na karty SD umožní snadný přechod mezi operačními systémy. Kromě standardního systému Turris OS si tedy bude rozumět i s dalšími distribucemi systému Linux. Už nyní je CZ.NIC v kontaktu s vývojáři z openSUSE a Debianu ohledně podpory v jejich distribucích. To ocení nejen nadšenci pro open source, ale také provozovatelé startupů a společnosti, které hledají vhodný hardware pro své vlastní aplikace.
Bezpečná brána do Internetu
Běžné routery spoléhají na instalaci aktualizací ze strany uživatelů, kteří však zpravidla nechávají tento proces bez povšimnutí, protože se o nových verzích často ani nedozví. Přitom se dnešní síťová zařízení i IoT přístroje potýkají s novou hrozbou – útočníky, kteří je bez vědomí uživatele využívají třeba k těžbě kryptoměn. Naproti tomu Turris MOX se o bezpečnostní aktualizace postará zcela sám. Výrazně tak zvyšuje bezpečnost uživatele, což je s postupným rozšiřováním Internetu věcí stále naléhavější.
Na Indiegogo si vybere i laik
Pro snazší výběr modulů budou na serveru Indiegogo předpřipravené sestavy pro konkrétní použití a každý potenciální podporovatel si tak může vybrat konfiguraci, která bude vyhovovat přesně jemu. Navíc budou tyto sestavy již z výroby osazeny testovanou SD kartou s operačním systémem TurrisOS.