TESCAN v Brně staví novou budovu a rozšiřuje výrobu

Český výrobce elektronových mikroskopů TESCAN Brno navyšuje své kapacity. Stávající budova z roku 2013 přestávala stačit a firma se tak rozhodla zahájit další etapu výstavby.

Po dokončení se obě budovy propojí v jedno výrobní centrum elektronových mikroskopů a dalších speciálních vědeckých přístrojů, jako jsou například mikrotomografy. „Rozšíření jsme dlouhodobě plánovali. Stávající výrobní, vývojové a kancelářské plochy se v podstatě zdvojnásobí, což by nám mělo zase na několik let stačit,“ říká s úsměvem Petr Peřina, jednatel TESCAN Brno.

Projekt stavby pochází z pera architekta Jana Tesaře, který TESCANu již dvě budovy navrhoval. V nových prostorách nalezne práci až 200 nových zaměstnanců různých profesí od fyziků a vývojářů po IT specialisty, aplikační inženýry nebo technology. V přízemí bude probíhat výroba, horní patro s atriem je vyhrazeno pro kanceláře. Stravování firma zajistí posílením kapacit ve stávající jídelně, v suterénu nové budovy vzniknou parkovací stání.

Přestože je TESCAN zasazen do středu Kohoutovic, jejich obyvatelé jeho přítomnost zásadně nepociťují. „Výroba mikroskopů probíhá v tichém a čistém prostředí, vzhledem k roční produkci kolem 250 přístrojů nevzniká ani dopravní zátěž v okolí firmy,“ vysvětluje Peřina a dodává: „Klademe velký důraz na to, aby i výstavba probíhala efektivně a co nejméně narušovala okolí. Nechceme dělat z Kohoutovic průmyslovou zónu, ale naopak nabídnout lukrativní pracovní místa v unikátním prostředí, mezi lesem a městskou zástavbou. Předem děkujeme obyvatelům za pochopení a toleranci.“

Nová budova bude mít rozlohu 34 x 56 metrů a užitnou plochu 7.400 m2. Stejně jako stávající budova bude využívat tepelnou energii z podzemních vrtů a recyklaci vody. Dokončena by měla být na podzim příštího roku a pro TESCAN představuje investici zhruba 200 milionů korun.

O TESCANu

TESCAN je český výrobce elektronových mikroskopů. Společnost byla založena v roce 1991 vývojovými a servisními pracovníky firmy TESLA s cílem pokračovat v tradici výroby elektronových mikroskopů v Brně. V roce 1996 TESCAN představil svůj první přístroj PROXIMA a další modelové řady mu zajistily místo mezi předními světovými výrobci. Dlouhodobá expanze a zakládání dceřiných společností po celém světě vyvrcholily v roce 2013 vytvořením holdingové struktury s francouzskou společností ORSAY PHYSICS. Tak vznikl TESCAN ORSAY HOLDING, který si i nadále zachoval centrálu, výrobu i vývoj v brněnských Kohoutovicích. Každý mikroskop TESCAN je vyroben v Brně, přestože zhruba 95 % produkce míří k zákazníkům do celého světa. Mezi největší odběratele patří světové univerzity, výzkumná centra nebo průmyslové a výrobní firmy v mnoha odvětvích. Téměř 500 zaměstnanců TESCAN ORSAY HOLDING vyrobí více jak 250 mikroskopů ročně, což představuje roční obrat zhruba 1,8 miliardy korun.