Prohlížeč od Seznamu přináší nové chytré funkce

Poslední aktualizace prohlížeče české internetové jedničky Seznam.cz přináší řadu nových vychytávek jak v desktopové, tak i v mobilní a tabletové verzi. Zcela nová funkce synchronizace panelů umožní lidem při přechodu na druhé zařízení pohodlně pokračovat v práci tam, kde na tom prvním přestali. Celostránkový překladač zvládne už celkem pět světových jazyků, přepracování se dočkal také panel s rychlou volbou a způsob upozorňování na nové doručené e-maily.

„Lidé přihlášení do našeho prohlížeče teď mohou pohodlně přecházet mezi svými zařízeními. Například když na telefonu najdete něco, co si chcete koupit, můžete okamžitě přejít na počítač a dokončit nákup na větším monitoru. V prohlížeči od Seznamu se totiž synchronizují otevřené panely mezi všemi vašimi zařízeními,“ říká Štěpánka Lebedová, produktová manažerka Seznam.cz prohlížeče, a dodává, že takto lze přecházet mezi panely na libovolném počtu přístrojů, pokud je na nich uživatel v prohlížeči přihlášený.

Obdobně sladěná je nově také historie pro našeptávač. „Tomu, kdo je přihlášený na více zařízeních, poradí vyhledanou stránku i na dalším používaném přístroji. Odkaz na vyzkoušený recept, který jste si našli doma na počítači, díky tomu můžete poslat přátelům i ze svého telefonu, aniž byste si pamatovali, na jaké stránce jste ho vlastně našli. Vyhledáte ho jednoduše podle názvu,“ doplňuje Lebedová.

Celostránkový překladač umí nové jazyky

Mezi uživateli oblíbená funkce překladač je nyní dostupná napříč všemi platformami už v pěti cizích jazycích. Lidé si mohou nechat přeložit webové stránky po angličtině a němčině také z francouzštiny, španělštiny a ruštiny. „V praxi to funguje skrze pomocníka Krastyho, který uživatelům přináší vždy nějaké upozornění nebo nabídku. V tomto případě ve vyhledávacím řádku cizí jazyk automaticky rozpozná a po jednom kliknutí stránku, a s ní i jakýkoli další obsah na ní, přeloží do češtiny,“ upřesňuje Lebedová. Samozřejmostí je pak rozšíření nabídky o výše zmíněné jazyky také pro překlad jednotlivých slov nebo částí textu. Stačí označit slovo, celou větu nebo odstavec a pravým kliknutím překladač spustit.

Ikonické „S“ s tečkou upozorní na nový e-mail

Pro operační systém Windows 10 je k dispozici vylepšená funkce upozornění na nový e-mail. Notifikace na příchozí zprávu se nově zobrazuje v systémovém Centru akcí, přes které se uživatel dostane rovnou ke čtení zprávy. Úplnou novinkou, která pro Windows navíc zatím není příliš rozšířená, je pak tzv. notifikační badge, tedy červená tečka podobná těm, které vídáme na ikonách mobilních aplikací. Ta se po doručení zprávy objeví přímo na ikoně „S“ na ploše počítače, takže se uživatel o novém e-mailu dozví hned, jakmile počítač zapne. Avízo navíc přijde, i když prohlížeč zrovna nepoběží.

Nový vzhled a více funkcí v rychlé volbě

Na mobilech prošel změnou také obsah prázdného panelu, tedy rychlá volba. Dosud v ní uživatelé nacházeli položky automaticky zvolené podle toho, jaké stránky navštěvují nejčastěji. „Nyní jsme do rychlé volby přidali „plusko“, které uživatelé desktopové verze již znají. Přes něj lze do rychlé volby přidat libovolné množství stránek, které chtějí mít lidé pohodlně po ruce, a přesunutím si je ukotvit na konkrétní pozici,“ dodává Lebedová. Vedle nové funkce se rychlá volba dočkala i kosmetických úprav, čímž aplikace navazuje na loňskou změnu v desktopové verzi prohlížeče. Jednotvárnou bílou plochu nahrazují volitelné barevné obrazovky. „O možnost měnit pozadí rychlé volby si nám lidé často psali a tuto možnost jsme jim v nové verzi rádi poskytli. Vybrat si mohou z deseti barevných motivů a nastavit si vzhled panelu s rychlou volbou podle svého vkusu, aby se do aplikace vraceli zase o něco raději,“ uzavírá Lebedová.

Zájem o prohlížeč roste zejména na mobilech

S prohlížečem Seznam.cz se denně vydá brouzdat po internetu v průměru přes půl milionu lidí. Každý měsíc ho tak použije na 1 000 000 unikátních uživatelů v mobilních zařízeních a 200 000 v desktopu. To je proti loňskému roku nárůst o 15 %. V září byla služba nainstalována na zhruba 111 000 zařízení.