Hradla, volty, jednočipy – nová kniha z edice CZ.NIC

Další publikace správce české národní domény má název Hradla, volty, jednočipy a je určena všem zájemcům o elektroniku, číslicovou techniku a vlastní stavbu zařízení pro Internet věcí. Autorem této nové publikace, která vychází tradičně pod otevřenou licencí, je Martin Malý, propagátor a popularizátor nejen open source platformy Arduino, ale i dalších IoT projektů.

Elektronická verze knihy je k dispozici volně ke stažení na adrese http://knihy.nic.cz

 

„Cílem knihy není udělat ze čtenáře odborníka na návrh elektronických konstrukcí, ale poskytnout mu základní informace o tom, jak tato technika vlastně funguje, poodkrýt oponu tajemství, která kolem číslicové techniky panuje, a ukázat, že i doma na stole lze sestavit zařízení, které možná nesnese srovnání s průmyslově vyráběnou elektronikou, ale přinese svému staviteli mnohem větší radost a potěšení,“ uvádí autor knihy Martin Malý.
„Touto knihou vás autor vezme na procházku do světa nápadů, které střídá realizace. Přestanete být pouhým konzumentem, stanete se autorem, spolutvůrcem, nebo prostě jen napříště budete schopni opravit ten váleček, co se mu mimochodem říká odpor, i když se správně jmenuje rezistor,“ píše v knižní předmluvě Patrick Zandl ze sdružení CZ.NIC.

O autorovi

Martin Malý (známý též pod přezdívkou Arthur Dent či Adent), je český programátor, bloger, publicista a komentátor. Texty Martina Malého najdete na stránkách serverů Digiweb, Zdroják nebo iHNed.cz Od roku 2015 popularizuje Martin Malý Internet věcí a DIY elektroniku, přednáší o těchto oborech a školí zájemce o platformu Arduino. Za svou popularizační činnost byl Martin Malý v roce 2016 nominován v anketě Křišťálová Lupa, v kategorii One (wo)man show. Elektronika je jeho koníčkem už od dětství; nejraději má staré osmibitové počítače z osmdesátých let 20. století. Ve spolupráci se správcem české národní domény přednáší v Akademii CZ.NIC kurz „Arduino pro učitele“.

O Edici CZ.NIC

Edice CZ.NIC je jedním z řady osvětových projektů správce české národní domény nejvyšší úrovně. Cílem tohoto projektu je vydávat odborné, ale i popularizační publikace spojené s Internetem a jeho technologiemi. První publikací vydanou již v roce 2008 bylo druhé vydání populární knihy IPv6 od Pavla Satrapy (na stránkách Edice CZ.NIC najdou zájemci již její třetí vydání). Po ní následovaly publikace Pro Git (Scott Chacon), Ponořme se do Python(u) 3 (Mark Pilgrim), Báječný svět elektronického podpisu (Jiří Peterka), Tvorba open source softwaru (Karl Fogel), Internet jako objekt práva (Ján Matejka), Buď pánem svého prostoru (Linda McCarthy a Denise Weldon-Siviy), Zodpovednosť na internete (Martin Husovec), LibreOffice Writer (Vlastimil Ott), Ponořme se do HTML5 (Mark Pilgrim), Moderně s Moodlem (Václav Maněna a kol.), Jak na Internet (Jiří Vaněk a kol.), Výkonnost open source aplikací (Tavish Armstrong), CyberCrime (Jan Kolouch) a Průvodce labyrintem algoritmů (Martin Mareš a Tomáš Valla).