Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze zahájila migraci velké většiny své provozní infrastruktury a infrastruktury pro podporu výuky a výzkumu na produkty společnosti SUSE. Základem je přechod serverové infrastruktury na operační systémy SUSE Linux Enterprise Server s využitím řešení pro vysokou dostupnost (High Availability) a také možnosti aplikace oprav na jádro operačního systému bez jeho restartu, tzv. SUSE Linux Enterprise Live Patching. To umožní fakultě provozovat hlavní infrastrukturu bez výpadků.
FIT také využije k virtualizaci svého prostředí KVM ve verzi s podporou od SUSE a v blízké době začne testovat upravenou distribuci operačního systému SLES pro svůj výpočetní cluster. Zhruba 320 pracovních stanic v učebnách fakulty od blížícího se zimního semestru poběží nad distribucí openSUSE Leap – komunitní distribuci vycházející z operačního systému SLES, s níž sdílí jádro. Veškerou infrastrukturu z hlediska operačního systému bude FIT spravovat nástrojem SUSE Manager, který zajistí jednotnou správu zařízení, vyšší bezpečnost, shodu standardů a automatizaci práce administrátorů, čímž se dosáhne zvýšení jejich pracovní efektivity.
V blízké době bude provedena také migrace softwarově definovaného úložiště z komunitního řešení Ceph na podporovanou distribuci od SUSE – SUSE Enterprise Storage. Od tohoto přechodu fakulta očekává jak zvýšení výkonu a zajištění stability celého řešení, tak i jednodušší možnosti budoucích upgradů na vyšší verze a delší udržitelnost. V současné podobě je tento storage cluster postaven na sedmi uzlech a disponuje hrubou kapacitou 210 TB.
FIT zahájil přípravné práce pro testování SUSE OpenStack Cloud za účelem vytvoření vlastního privátního fakultního cloudu, který bude umožňovat poskytování infrastruktury jako služby tak, aby jeho oddělení ICT dokázalo flexibilně reagovat na požadavky svých uživatelů v oblasti výzkumu. Na fakultě probíhá také testování platformy SUSE CaaS Platform – certifikovaného řešení pro provoz a orchestraci linuxových kontejnerů na bázi open source projektu Kubernetes. Od tohoto řešení fakulta očekává rozšíření svého potenciálu v nabízených službách z oblasti ICT.
Obě strany aktuálně pracují na přípravě ještě užší spolupráce v podobě uzavření strategického partnerství, které umožní vývojářům SUSE vystupovat na vybraných přednáškách a vést závěrečné práce.
Hlavním garantem a iniciátorem této spolupráce ze strany Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze je Ing. Martin Vaňko, ředitel ICT oddělení. Za SUSE je to Miroslav Kořen, regionální manažer pro Českou republiku a Slovensko.
O společnosti SUSE
Společnost SUSE, průkopník v oblasti open source software, poskytuje spolehlivou, softwarově definovanou infrastrukturu a aplikace, které dávají každé firmě velkou flexibilitu a kontrolu nad vlastním IT. Více než 25 let vývoje špičkových technologií, nadstandardních služeb a spolupráce s kvalitními partnery vytváří certifikované a podporované produkty, které našim klientům umožňují zjednodušovat složité systémy, snižovat náklady a poskytovat klíčové služby pro chod firmy. Dlouhotrvající obchodní vztahy, které kolem sebe budujeme, přinášejí zajímavé inovace, které jsou základem úspěchu.