Jak příroda ohrožuje obyvatele České republiky a jak na tyto hrozby nahlíží věda? Od 20. září 2019 po čtyři páteční večery máte možnost nahlédnout prostřednictvím populárně-vědeckých dokumentů Akademie věd ČR a navazující diskuse odborníků do tajů současného výzkumu přírodních hrozeb vyskytujících se v naší zemi.
Od 20. září od 20.00 hod. budou čtyři páteční večery na ČT24 věnovány tématům výzkumného programu Strategie AV21 Přírodní hrozby, a to ve speciálním pořadu Václava Moravce. Každý vysílaný díl pořadu seznámí diváky prostřednictvím dokumentárního filmu z produkce Akademie věd ČR (dále AV ČR) se současným výzkumem největších přírodních hrozeb v České republice. Následovat bude beseda s odborníky. Diváci se tak seznámí nejenom s prací vědců, ale i s nejnovějšími poznatky v oblasti výzkumu sesuvů, zemětřesení, klimatu či kosmického počasí.
„Jsem velmi ráda, že se profesionálové z České televize a Akademie věd České republiky společně podílejí na informování občanů naší země o společensky závažných tématech a naplňují tak poslání Strategie AV21 – špičkový výzkum ve veřejném zájmu,“ dodává předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
První díl pořadu na téma Krajina v pohybu uvede program ČT24 v pátek 20. září v hlavním vysílacím čase od 20.00 do 21.30 hod. Hosty budou RNDr. Josef Stemberk, CSc., ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR a odborný supervizor cyklu Tiché hrozby, dále JUDr. Miloslava Hálová z Ústavu státu a práva AV ČR a RNDr. Jan Král z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Další tři díly odvysílá ČT24 ve stejném čase v následujících pátečních večerech, tedy 27. září, 4. a 11. října. Budou věnovány tématům zemětřesení (Zemětřesné roje), nebezpečným atmosférickým jevům (Bouřlivé počasí) a nebezpečí z vesmíru (Blízký vesmír).