Film o sociální izolaci a nástrahách virtuálního světa

V rámci projektu Bezpečně na netu, jehož garantem je od začátku roku sdružení CZ.NIC, přicházejí jeho realizátoři se třemi novinkami. Tou první je film Maturant, který v těchto dnech natáčí režisér Braňo Holiček a jehož premiéra bude 28. května na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Druhou je potom seriál vznikající ve spolupráci s Mall.tv. A třetí novinkou je spuštění komunikace na sociálních sítích Facebook a Instagram; k nim později přibude i YouTube.

Připravovaný snímek má upozornit na vliv dezinformací a kybergoomingu. Příběh filmu vypráví o osmnáctiletém Romanovi, pro kterého znamená závěrečná maturitní zkouška nejdříve strach a následně hořkou prohru, kvůli níž se cítí být vyřazen ze společnosti. Zůstává doma, izolovaný od svého okolí, a stále více se uzavírá do světa virtuální komunikace. Mimo pozornost jeho rodičů tak probíhá Romanova zásadní psychická přeměna do stavu, z něhož už nemusí být cesty zpět.

„S filmem bychom rádi objeli celou republiku a při debatách s mladými diváky, učiteli ale třeba i rodiči upozornili na problémy, kterým se snímek věnuje. S filmem Maturant také současně vzniknou doprovodné metodické materiály pro pedagogy, které ukážou, jak se snímkem ve výuce pracovat,“ dodává k chystanému filmu Martin Kožíšek, koordinátor projektu Bezpečně na netu.

Profily na sociálních sítích budou v rámci projektu využívány především ke komunikaci novinek, zajímavostí nebo k šíření osvěty a prevence v oblasti rizikového chování na Internetu. Facebookový účet bude sloužit především rodičům, učitelům a odborné veřejnosti. Pro mladší generace bude určený profil na Instagramu, zde se zájemci mohou těšit na odlehčenější témata, včetně obrázků, krátkých spotů nebo videí z akcí. Na YouTube potom budou postupně umísťována všechna videa a spoty, které v rámci projektu Bezpečně na netu vzniknou.

Projekt Bezpečně na netu se věnuje aktivitám, které jsou zaměřené na zlepšení on-line bezpečnosti dětí v České republice a prevenci v této oblasti. Je podpořen Evropskou komisí prostřednictvím Nástroje pro propojení Evropy a navazuje na projekt Safer Internet, jenž skončil v prosinci loňského roku.